پیشکسوتان و نماینده های تشکل های چاپ از نمایشگاه چاپ شهر آفتاب

موفقیت تشکل های صنفی در سایه تعامل و هم افزایی

نمایشگاه بین المللی چاپ، بسته بندی و فرآوری در حالی دومین روز خود را پشت سر گذاشت که جمع زیادی از فعالان، پیشکسوتان و نمایندگان تشکل های صنعت چاپ کشور از استان های مختلف با هدف آشنایی با جدیدترین فناوری ها و دستاوردهای حوزه چاپ به شهر آفتاب آمدند و در سایه فعالیت حرفه ای غرفه داران و شرکت کنندگان، از تکنولوژی های جدید این حوزه مطلع شدند.

به گزارش ستاد خبری نمایشگاه بین المللی چاپ، بسته بندی و فرآوری، اینروزها شهر آفتاب میزبان جمعی از فعالان و پیشکسوتان صنعت چاپ است تا در فضایی حرفه ای و به دور از هیاهوی شهر، درباره جدیدترین فناوری ها و خبرهای این حوزه با هم تعامل و تبادل نظر داشته باشند.

فرصتی برای هم افزایی اهالی چاپ

در حاشیه برگزاری این نمایشگاه با جمعی از پیشکسوتان و نمایندگان تشکل های چاپی به گفتگو نشستیم، اسمعیل دمیرچی، پیشکسوت، فعال و نویسنده حوزه چاپ با بیان اینکه برپایی این نمایشگاه می تواند به افزایش سهم سرمایه گذاری در کشور کمک کند، گفت: نمایشگاه چاپ و بسته بندی فرصت بسیار خوبی برای صنعت چاپ کشور است تا در فضایی حرفه ای، ظرفیت های این صنعت را به نمایش بگذارند.

وی با اشاره به محل برگزاری نمایشگاه در شهر آفتاب، عنوان کرد: می توان ادعا کرد که ساختمان و فضای محل برگزاری نمایشگاه یکی از بهترین سازه های نمایشگاهی است که نتیجه بازدید بهترین نمایشگاه های دنیا است و به خوبی توانسته پاسخگوی میهمانان داخلی و خارجی باشد.

دمیرچی همچنین درباره شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان نمایشگاه، عنوان کرد: جمع زیادی از شرکت کنندگان ایرانی و خارجی در کنار هم خدمات ارائه می کنند و نمایندگان اتحادیه ها و تشکل های صنفی از سراسر کشور حضور پررنگی دارند و در این میان جای خالی اتحادیه های صنفی فعال تهران در حوزه چاپ و بسته بندی به خوبی احساس می شود، در حالی که این نمایشگاه فرصتی برای هم افزایی و تعامل اهالی این صنعت است.

به سراغ یکی دیگر از پیشکسوتان صنعت چاپ اصفهان، رضا کیوان فر می رویم، او که بیش از 62 سال است در حوزه چاپ فعالیت می کند، اکنون نایب رئیس اتحادیه چاپ استان اصفهان است. کیوان فر که از سن 12 سالگی کار در چاپخانه را تجربه کرده، درباره اهمیت برپایی نمایشگاه با مشارکت برگزارکنندگان مطرح اروپایی گفت: با تجه به اینکه ایران در صنعت چاپ و بسته بندی بیشتر مصرف کننده است تا تولیدکننده، حضور کمپانی های بزرگ خارجی و اروپایی، می تواند زمینه انتقال فناوری های جدید را به مخاطبان و دست اندرکاران این حوزه فراهم کند.

کیوان فر، با بیان اینکه نمایشگاه چاپ شهر آفتاب با توجه به امکانات فعلی کشور، خیلی خوب و منظم برگزار شده است، تاکید کرد: محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران قدیمی شده و سالن های آن دیگر برای نمایشگاه های مدرن و بین المللی کاربرد ندارند، در حالی که شهر آفتاب با برخورداری از سالن هایی مجهز و به روز، همچنین مدرن فضای خوب و مناسبی برای برپایی نمایشگاه دارد.

وی با بیان اینکه این نمایشگاه فضا برای فعالیت های تخصصی پیش بینی شده است، عنوان کرد: بازدیدکننده های این نمایشگاه نیز بر خلاف خیلی از نمایشگاه های دیگر حرفه ای و متخصص هستند و می توانند در این فضای حرفه ای تبادل نظر داشته باشند.

مشارکت نمایشگاه های معتبر یک سرمایه

به سراغ غلامرضا شجاع، مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان کشور می رویم، او که از روز نخست برپایی نمایشگاه در شهر آفتاب حضور دارد، از برپایی این نمایشگاه به عنوان یک اتفاق خوب برای صنعت چاپ کشور نام برد و گفت: حضور برند معتبر دروپا در برپایی نمایشگاه های چاپ، یک فرصت ارزشمند برای صنعت چاپ کشور به شمار می اید و خوب است که برگزارکنندگان نمایشگاه چاپ و بسته بندی تهران نیز در این راستا قدم بردارند و از شرکت های نمایشگاهی معتبر دنیا کمک بخواهند.

وی ادامه داد: برپایی نمایشگاه های بین المللی در همه جای دنیا نیازمند گذراندن دوره ها اموزشی تکمیلی است، زیرا برگزاری نمایشگاه یک تخصص حرفه ای است که به دانش، خلاقیت و استاندارد جهانی نیاز دارد اما متاسفانه در ایران این نمایشگاه سالها است که به صورت فرمالیته خیلی از کارها انجام می شود.

شجاع همچنین ثبت نام بازدیدکنندگان نمایشگاه در ابتدای ورود را یک اقدام حرفه ای در این نمایشگاه معرفی کرد و گفت: این ثبت نام علاوه بر اینکه اطلاعات مستند و مدونی در اختیار برگزارکنندگان برای دوره های اینده نمایشگاه قرار می دهد، این زمینه را فراهم می کند تا برنامه ریزی بهتر و مناسب تری برای دعوت از بازدیدکنندگان متخصص و حرفه ای نمایشگاه انجام شود.

حیدرقلی ابراهیمی، رئیس انجمن صنعت چاپ استان خراسان شمالی، یکی از بازدیدکنندگان و فعالان نمایشگاه است، او که سابقه ای دیرین در حوزه چاپ دارد و به گفته

خودش 50 سالی از حضورش در این صنعت می گذرد، درباره کارایی و اهمیت این نمایشگاه گفت: نمایشگاه چاپ و بسته بندی با همکاری شرکت های معتبر آلمانی شروعی خوب، مناسب و قوی داشته است و نشان می دهد که در دوره های آینده شاهد نمایشگاهی به مراتب قوی تر، فعال تر و پویاتر خواهیم بود.

او که از 15 سالگی به عرصه چاپ قدم گذاشته است، ادامه داد: دوسلدورف پایتخت نمایشگاه های چاپ جهان است و افتخار بزرگی است که نمایندگان چاپ و بسته بندی این کشور در برگزاری این نمایشگاه همکاری و همراهی داشته اند.

ابراهیمی اما در صحبت های خود با تاکید بر اینکه بخش چاپ نمایشگاه نیز مانند بخش بسته بندی باید پررنگ تر باشد، عنوان کرد: صنعت چاپ، گستره وسیعی را شامل می شود که از کتاب آغاز می شود و همه عرصه های زندگی را در بر می گیرد، به همین دلیل باید اهمیت ویژه ای به آن داد.

نمایشگاه بین المللی چاپ، بسته بندی و فرآوری با همکاری نمایشگاه دوسلدورف آلمان و مشارکت و حضور نمایشگاه interpack بزرگترین نمایشگاه چاپ و بسته بندی جهان و drupa بزرگترین نمایشگاه صنعت چاپ جهان در فضایی به وسعت 15 هزارمتر مربع و با حضور 150شرکت داخلی و خارجی تا یکشنبه 23 مهر ماه از ساعت 10 تا 18 در شهر آفتاب برپا است.

2017-10-15